Attīstībai Par – atbilde Alvim Hermanim

JAUNUMI • 22. jūnijā 12:06
Untitled design (1)
Vēlos plašāk atbildēt uz Jaunais Rīgas Teātris mākslinieciskā vadītāja Alvja Hermaņa atklātu vēstuli par rīcību krīzes situācijā.
Latvijā par valsts aizsardzības prioritāti ir izvirzīta visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešana. Tas paredz stiprināt aizsardzības spējas sasaistē ar valsts un sabiedrības gatavību pašorganizēties un pārvarēt krīzes.
Vēstulē minētais piemērs par Lietuvas valsts teātra direktora organizēto sapulci ir tieši tāds scenārijs pēc kura darbojamies arī mēs Latvijā. Ministrijas organizē iekšējās resoriskās krīzes vadības mācības, lai definētu savas nozares iestāžu uzdevumus darbībai krīzes (kara) laikā un pārbaudītu esošo krīzes reaģēšanas plānu darbības, kā arī konstatētu nepieciešamos uzlabojumus.
Aizsardzības ministrija ir organizējusi aptuveni 100 dažādu formātu un līmeņu konsultāciju par sagatavošanos krīzes situācijām, notikuši semināri medicīnas, sakaru, pārtikas un ūdens, enerģētikas nozares komersantiem par darbības nepārtrauktību valsts apdraudējuma gadījumā. Parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece kopā ar Zemessardze pārstāvjiem vada informatīvas lekcijas skolēniem, pedagogiem un bibliotēku darbiniekiem dažādās vietās Latvijā. Plašāku uzskaitījumu varēsiet atrast mājaslapā publicētajā vēstulē.
Militārie plāni tiešām nav izpaužami, taču varu jums apliecināt, ka gan Latvijas armija, gan citas par valsts drošību atbildīgās institūcijas ir paaugstinātā gatavības režīmā rīkoties nepieciešamības gadījumā.
Par konrētiem plāniem kā rīkoties sabiedrībai tiks paziņots tajā brīdī, kad būs zināms kāda veida apdraudējums ir sagaidāms. Panika ir tas, ko mēs cenšamies novērst, jau laicīgi sagatavojot viegli pieejamu informāciju, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību būt gataviem parūpēties par sevi vismaz pirmās 72 stundas, jo krīzes situācijā atbildīgie dienesti un bruņotie spēki īstenos apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus.
Gan tehniska, gan detalizēta informācija ir pieejama:
  • digitālā formā latviešu, krievu un angļu valodā instrukcija ir pieejama aizsardzības nozares ziņu portāla Sargs.lv bit.ly/72_h ;
  • instrukcija drukātā formātā latviešu, angļu un krievu valodās ir nogādāta publiskajās un augstskolu bibliotēkās, valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros, Latvijas Pasts nodaļās, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras klientu apkalpošanas centros un Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs visā Latvijā;
  • tāpat instrukcija ar Latvijas Pasta starpniecību tika piegādāta teju 59 tūkstošiem Latvijas senioru, kuri ikmēneša pensiju saņem savās dzīvesvietās ar pastnieka starpniecību.
Aizsardzības ministrija turpinās sabiedrības informēšanu, jo drošības jautājumi mūsu ikdienā būs aktuāli vēl ilgi, bet Latvijas sabiedrībai ir jāpieņem un jāapzinās svarīgākais izdzīvošanas priekšnoteikums – jo lielāks būs militāri sagatavotu un apmācītu iedzīvotāju skaits, jo mazāka kļūs iespējamība, ka Krievijai būs vēlēšanās vērst savu militāro agresiju pret Latviju. Tādēļ atkāroti aicinu Latvijas iedzīvotājus iesaistīties valsts aizsardzībā, apgūstot militārās iemaņas:
  • jauniešiem vecumā no 10 līdz 21 gadam ir iespēja brīvprātīgi iestāties Jaunsardze bit.ly/KlustiParJaunsargu
  • Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 40 gadiem ir aicināti pievienoties profesionālajam dienestam Latvijas armija bit.ly/KlustiKaravirs
  • savukārt ikviens pilsonis vecumā no 18 līdz 55 gadiem ir aicināts brīvajā laikā apgūt militārās iemaņas, pievienojoties Zemessardze bit.ly/EsiZemessargs
  • vecumā no 18 līdz 50 gadiem – brīvprātīgi izejot rezervistu militāro pamatapmācību bit.ly/Pamatapmaciba
Arī Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikla #Namejs 2022 ietvaros notiks Aizsardzības ministrijas organizētās valsts apdraudējuma pārvarēšanas mācības sadarbībā ar Latvijas armija, Iekšlietu ministrija, iesaistot arī vairākas pašvaldības, komersantus un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus.
Paldies! Katra šāda saruna veido izpratni un stiprina mūsu valsts drošību!

Pilnā atbilde lasāma šeit.

— Citi jaunumi