Valmieras bibliotēkā apskatāms fotostāsts par Latvijas privātajām muižām

JAUNUMI • 28. jūlijs 11:07
Untitled

No 31. jūlija līdz 11. augstam Valmieras integrētajā bibliotēkā (Cēsu ielā 4, Valmierā) būs iespējams apskatīt fotostāstu “Latvijas kultūrceltņu mantojums laikmeta griežos”. Fotoprojekts iekļauti 15 Latvijas privāto muižu likteņstāsti par ēku ziedu laikiem, padomju okupācijas gadiem un mūsdienām. Visus stāstus vieno apņēmīgu cilvēku paveiktais muižu atjaunošanā un izglābšanā no bojāejas.

Fotoprojekta mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar privāto vēsturisko ēku arhitektūras un kultūrvēsturisko bagātību, vēsturiskajām izmaiņām un īpašnieku spēju ēkām un to ansambļiem piešķirt jaunu elpu. Vienlaikus projekts mudina Latvijas muižu apskati iekļaut tūrisma braucienos, apceļojot Latviju.

“Visus muižu stāstus vieno īpašnieku paveiktais ēkas saglabāšanā un atjaunošanā; daudzos gadījumos muižas izglābtas pat no bojāejas. Pateicoties šim darbam, Latvijā tiek saglabāts kultūrvēsturiskais mantojums nākamajām paaudzēm. Ar šo projektu vēlos aicināt visus ne tikai apceļot Latviju un izzināt kultūrvēsturi, bet arī aizsākt jaunu tradīciju  – cildināt tos namīpašniekus, kuri ikdienā dara nenovērtējamu darbu,” stāsta fotoprojekta iniciators, Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Fotoprojektā apskatāmi tādi privāto muižu stāsti kā Ārendoles muižas, Berķenes muižas, Bīriņu pils, Blankenfeldes muižas, Dikļu pils, Igates pils, Kukšu muižas, Mazmežotnes muižas, Mālpils muižas, Padures muižas,  Piena muižas – Berghof, Rūmenes muižas, Skrundas muižas, Smuku muižas un Sventes muižas.

Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācijas pārstāve Egita Karlsone: “Mūsdienās muižas simbolizē Latvijas vēsturisko un ciešo saikni ar Rietumeiropu. Latvijas muižas ir arī būtisks tūrisma piesaistes avots sava unikālā novietojuma dēļ. Ja citviet vēsturiskās ēkas atrodas pilsētās, muižas Latvijā sniedz iespēju ne tikai novērtēt ēkas arhitektūru, bet arī izbaudīt brīnišķīgo Latvijas dabu.”

Valmieras bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne: “Artis Pabriks ir Eiropas Parlamenta Bibliotēku atbalsta grupas dalībnieks, kas veicina sabiedrības izpratni par bibliotēkām kā kultūrvides veidotājām, zināšanu un iedvesmas avotiem un sabiedrības tikšanās vietām. 28. jūlijā Valmieras integrētajā bibliotēkā Eiropas Parlamenta deputāts piedalās izstādes atklāšanā un diskusijā par lasīšanas nozīmi. Mēs esam pagodināti, ka Artis Pabriks kopā ar bibliotēkas personālu un lasītājiem, kas aktīvi piedalās bibliotēkas pakalpojumu attīstībā, piedalīsies Valmieras pilsētas svētku gājienā “Valmiera lepojas”.”

Fotoprojektā tika aicināts piedalīties ikviens privātās vēsturiskās ēkas (muižu, pusmuižu, piļu un kungu māju) īpašnieks. Izstādei atlasīti muižu stāsti no fotoprojekta interneta platformā iesniegtajiem http://latvijasmuizas.lv pieteikumiem.

Vairāk par projektu: http://latvijasmuizas.lv

Papildus informācijai:

“Latvijas kultūrceltņu mantojums laikmeta griežos”, info@latvijasmuizas.lv, 29328043

Valmieras integrētā bibliotēka, biblioteka.info@vcb.valmiera.lv, 642 22464

— Citi jaunumi