Aizvērt

Uzdodiet jautājumu

un saņemiet atbildi no Arta Pabrika par Jums interesējošu tēmu

Autorizējieties, vai iesniedziet jautājumu anonīmi!

Lai pabeigtu jautājuma iesniegšanu, lūdzu, autorizējieties ar kādu no sociālo tīklu profiliem. Jautājumu iespējams iesniegt arī anonīmi.

Iesniegt anonīmi

Paldies! Jūsu jautājums ir veiksmīgi iesniegts.

— Iepriekš uzdotie jautājumi

Sveiki, dzirdēju, ka piedalīsieties Sarunu festivāla LAMPA politiķu Cepienā. Ļoti drosmīgs solis. Kā jūs nesabijāties piedalīties?

Jā, esmu piekritis piedalīties sarunu festivāla “Lampa” politiķu Cepienā. Tas nav viegli, taču ir veselīgi mācēt pašam par sevi pasmieties, tad nu mēģināšu visu notiekošo uztvert ar veselīgu humoru. Ceru, ka izdosies.

Pabrika kungs, ņemot vērā jūsu erudīciju ārpolitikas un aizsardzības jomā, vēlējos jautāt, kādas ir Krievijas un Ķīnas savstarpējās attiecības, cik liels būtu risks Ķīnas intervencei gadījumā, ja eskalēsies bruņots konflikts starp NATO dalībvalstīm un Krieviju? P.S Manā skatījumā Jūs esat bijis labākais aizsardzības ministrs kāds mums ir bijis kopš neatkarības atgūšanas, visu cieņu!

Tas nav noslēpums, ka Krievijas un Ķīnas režīmi simpatizē viens otram, taču attiecībā par šo konfliktu domāju, ka Ķīna varētu izvēlēties palikt vērotāja, nevis aktīva dalībnieka pozīcijā.

Pabrika kungs! Vai Jums nešķiet, ka, paliekot Latvijā, nevis kandidējot uz Briseli, Jūs Latvijai spētu izdarīt vairāk? Jūs būtu pirmšķirīgs premjera kandidāts un premjers! To es patiesi! Piedevām - esmu citas partijas biedrs, tiesa gan - vienas no tām, kas ir koalīcijā. Tiešām būtu žēl Jūs pazaudēt Briseles gaiteņos! Manuprāt, Jūs esat vajadzīgs šeit!

Atbilde: Paldies par labajiem vārdiem, tie vienmēr iedvesmo tālakam darbam! Domāju, ka došanās strādāt Eiropas Parlamentā nav pazušana Briseles gaiteņos. Labs piemērs tam ir mūsu bijušais premjerministrs Valdis Dombrovskis. Ja iekļūšu Eiroparlamentā, es ļoti ticu un ceru, ka Briselē spēšu pienācīgi aizstāvēt mūsu valsts intereses, lai rezultātus mēs sajustu te – Latvijā. Tāpat es noteikti apsvēršu atgriešanos Latvijas politikā, ja jutīšu, ka manas zināšanas un iegūtā pieredze būs tajā brīdī nepieciešama vairāk Latvijā.

Vai mūsdienās var runāt par reāliem militāra uzbrukuma draudiem Latvijai? Liekas, ka esam jau tik tālu attīstījušies, ka visu var atrisināt mierīgā sarunu ceļā.

Atbilde: Pirmkārt, Latvija, plānojot savas valsts aizsardzības nodrošināšanu, tāpat kā citas NATO un ES dalībvalstis, ņem vērā globāla rakstura draudus, kas valsts drošību var skart tieši vai netieši. Otrkārt, lai arī tiešas militārās konfrontācijas iespējamība Latvijas teritorijā ir samērā zema, starpvalstu konfliktu izcelšanos starptautiskajā drošības vidē nevar izslēgt, ņemot vērā arvien pieaugošo militāro potenciālu dažādās pasaules valstīs, kā arī šo valstu centienus paplašināt savu ietekmi pasaules politikā. Diemžēl dažu valstu ietekmes sfēru ambīcijas un spiediena politika, kas apšauba citu valstu suverēnas tiesības izdarīt savas iekšpolitiskas un ārpolitiskas izvēles, ir sevišķi būtisks faktors, ko nevar ignorēt, no valsts drošības viedokļa, jo tas laupa starpvalstu konstruktīva dialoga iespējas, kā arī padara drošības vidi grūti prognozējamu un nestabilu.

Kurš amats jums šķita interesantāks - ārlietu vai aizsardzības ministra?

Atbilde: Katram amatam ir savi plusi un savi mīnusi. Ārlietu ministra amats ir ļoti aizraujošs, jo jātiekas ar daudziem citu valstu kolēģiem, jāpiedalās daudzos starptautiskos forumos, jāpārstāv Latvijas intereses, tajā pašā laikā nemitīgā ceļošana un pārslēgšanās no vienas laika joslas uz citu ir ļoti nogurdinoša. Aizsardzības ministra amatā strādājot man ļoti simpatizēja disciplinētība un augstā motivācija aizsardzības sistēmā strādājošajos, kas ļauj daudz ātrāk sasniegt iecerētos rezultātus, līdz ar to šis darbs šķiet “taustāmāks”.