Pabriks: Pēc Trampa paziņojuma par tikšanās atcelšanu ieguvēja ir Ziemeļkoreja

JAUNUMI • 28. maijs 08:05
Foto: Martin Lahousse
Foto: Martin Lahousse

Pēc ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojuma par 12.jūnijā paredzētās tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu atcelšanu ieguvēja ir Ziemeļkoreja, šādu viedokli pauž Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks.

Pēc viņa domām, Ziemeļkoreja no diplomātiskā un taktiskā skatu punkta ir ieguvēja, jo valsts joprojām paudusi gatavību tikties un sarunāties, bet ASV prezidents šo iespēju noraidījis. Šāda retorika un notikumu pavērsiens labi strādā autoritāros režīmos, tādēļ Čenuns Ziemeļkorejas sabiedrības acīs sevi atkal ir nostiprinājis kā līderi, pieļauj eiroparlamentārietis.

“Klasiskajā diplomātijā ir tā, ka tas, kurš pirmais atsakās no iniciētajām sarunām, ir tas, kurš ir rīkojies nepareizi. Šī tikšanās Singapūrā nebija labi sagatavota. Iespējams, ASV iekšienē bijuši dažādi viedokļi un varbūt bija centieni pacelt lielas gaidas no šīs tikšanās, tādējādi mēģinot iebaidīt Ziemeļkoreju. Spēlēja arī Ziemeļkoreja, kas turpināja izteikt dažādas rupjības, kas nav pieņemami pirms šādām tikšanās reizēm,” saka Pabriks.

“Zinot Trampa impulsivitāti, nevaram izslēgt, ka viedoklis atkal tiks mainīts un tikšanās notiks kaut kad vēlāk, jo vienlaikus diplomātiskais darbs tomēr turpinās. Līdz ar ASV prezidenta ceturtdienas paziņojumu atgriežamies tajā vietā, kur bijām pirms Trampa pārsteidzīgā paziņojuma par tikšanos. Baidos, ka atgriezīsimies tajā pašā punktā, un eskalācijas ziņā pat vēl par pakāpi augstāk,” pieļauj EP deputāts.

Politiķis norāda, ka pašlaik nav skaidrs, ko domā Ķīna, kas ir atslēgas faktors visā Ziemeļkorejas politikā. Atkusni Ziemeļkorejas politikā veicinājis tieši Ķīnas spiediens, uzskata Pabriks, jo tā nevēlas abu Koreju apvienošanu un Ziemeļkorejas pazušanu no kartes. Pēc eiroparlamentārieša domām, Ķīna centusies Ziemeļkorejas vadību piespiest iet uz sarunām, kurās būtu jāsper kādi piekāpšanās soļi. “Ķīna vēlas “status quo” turpinājumu bez eskalācijas. Ja Ķīna redzēs, ka ir iespējama eskalācija, tā var reaģēt citādāk,” piebilst Pabriks.

Pēc ziņu aģentūras LETA materiāla

26.05.18.

— Citi jaunumi