Pabriks: Līdz ar ASV un ES panākto vienošanos tirdzniecības kara eskalācija ir iesaldēta

JAUNUMI • 26. jūlijs 14:07
Untitled

ASV un Eiropas Savienības (ES) panāktā vienošanās par tirdzniecības strīda atrisināšanu nozīmē, ka tirdzniecības kara eskalācija ir iesaldēta, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks.

EP Starptautiskās tirdzniecības komitejas loceklis norādīja, ka bijis pesimistisks par iespējamajiem ieguvumiem ko nesīs ASV prezidenta Donalda Trampa un Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera tikšanās Baltajā namā, jo vadīt sarunas ar Trampu esot sarežģīti.

“Vecajai lapsai Junkeram kaut kas ir izdevies, un politiskās pieredzes trūkumu viņam noteikti pārmest nevar. Tomēr jābūt piesardzīgiem, jo jebkura vienošanās, kas panākta ar Trampu, jau nākamajā dienā var netikt ņemta vērā. Sākotnēji bija paredzēts, ka būs kopīga preses konference un Eiropas puse piedāvāja arī kopīgu komunikē, kam ASV piekrita, lai vismaz būtu piefiksētas lietas uz papīra, ja nu domas vēlāk mainās,” skaidro Pabriks, piebilstot, ka sapriecāties par vienošanos nevajadzētu, jo visiem labi zināma Trampa impulsivitāte.

Eiroparlamentārietis uzsver, ka lielākais ieguvums ir tirdzniecības kara eskalācijas iesaldēšana, proti, panākta neliela deeskalācija tirdzniecības karā starp ASV un ES. Vienlaikus viņš norāda, ka grūti paredzams, cik ilgi iesaldētais stāvoklis turpināsies, un vai ar kādu jaunu ierakstu sociālajā tīklā “Twitter” karš neatsāksies.

“Pozitīvi, ka nolemts veidot sarunu grupu un pieļauju, ka viens no iespējamiem risinājumiem būtu kaut kāda veida vieglais tirdzniecības līgums starp ES un ASV. Apsveicama ir arī doma vairākiem produktiem ieviest nulles tarifus. Ļoti būtiski šīs tikšanās laikā bija panākt, lai Tramps neuzliek kādus jaunu tarifus automašīnām. ASV draudu neīstenošana attiecībā uz tarifiem automašīnām ir Vācijas un arī visas Eiropas ieguvums,” piebilst deputāts.

Eiroparlamentārietis vērš uzmanību, ka darba grupa darbu varētu sākt kaut kad septembrī, kad arī sekos reālā informācija par tirdzniecību un problēmas tiks risinātas tālāk.

Tramps un Junkers, kuri 25. jūlijā vairāk nekā divas stundas tikās Baltajā namā, solīja strādāt, lai “atrisinātu” jautājumu par ASV noteiktajām muitas nodevām tērauda un alumīnija importam, kas izraisījušas ES un citu ASV sabiedroto sašutumu.

Pēc ziņu aģentūras LETA materiāla

26.07.18.

— Citi jaunumi