Pabriks: Latvijas lauksaimniecības politikai ilgtermiņā būtu jādodas “bio-eko” virzienā

JAUNUMI • 20. decembris 10:12
Foto: Momenti.lv
Foto: Momenti.lv

Latvijas lauksaimniecības politikai nākotnē būtu jāizdara izvēle doties “bio-eko” virzienā, jo šajā lauksaimniecības nozarē tirgus ir ļoti liels, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks.

Viņš skaidro, ka Latvija šobrīd ir sestajā vietā Eiropas Savienībā (ES) pēc proporcijām starp klasisko lauksaimniecību, kas orientēta uz apjomiem un starp “bio-eko” lauksaimniecību. Deputāts norādīja, ka ES pašreiz ir duāla lauksaimniecības politika, atbalstot abas nozares, kas reizēm nonāk pretrunā. Latvijai būtu jāizšķiras, kādā lauksaimniecības politikas nozarē pēc 20 gadiem vēlamies būt.

“Atšķirībā no Kārļa Ulmaņa laikiem Latvijā, nedomāju, ka spēsim iekarot tādas pozīcijas kā 20. un 30.gados, kad bijām vieni no lielākajiem sviesta eksportētājiem. Visi grib saņemt pēc iespējas tīrākus un labākus produktus, bet ražotājus interesē apjoms un pārdevējus, cik ilgi produkts spēj noturēties svaigs. Latvijas lauksaimniecības politikai vajadzētu izdarīt izvēli – vai ilgtermiņā ejam “bio-eko” virzienā, vai turpinām atbalstīt vienādi abus virzienus, kā ES, vai ejam klasisko virzienu. Domāju, ka lēnām būtu jāiet uz “bio-eko”, jo tur tirgus ir mežonīgi liels,” saka Pabriks.

Eiroparlamentārietis ir pārliecināts, ka no Latvijas puses jebkura ES lauksaimniecības politika iegūs atbalstu tad, ja tā mazinās tiešmaksājumu un atbalsta atšķirību starp vienu vai otru grupu. Deputāts aicina izvērtēt, cik daudz iespējams ES lauksaimniecības politiku tiešmaksājumu formā atbalstīt, un kādu tās formu vispār būtu jāatbalsta.

Pēc Pabrika domām, Latvijai labvēlīgs risinājums tiešmaksājumu izlīdzināšanā starp ES dalībvalstīm nevar tikt atrasts nepārskatot ES budžetu un attīstības politiku kopumā. “Tas nav jautājums, kas risināms vienas lauksaimniecības politikas ietvaros. Tas būs ilglaicīgs un lēns process, kas paņems gadus,” piebilst eiroparlamentārietis.

Pēc ziņu aģentūras LETA materiāla

20.12.17.

— Citi jaunumi