Pabriks: “ES-Japānas tirdzniecības līgums – spēcīgs signāls brīvas un taisnīgas tirdzniecības dzīvotspējai”

JAUNUMI • 17. jūlijs 14:07
Foto: Eiropas Komisija
Foto: Eiropas Komisija

“ES-Japānas starptautiskās tirdzniecības līguma parakstīšana ir stratēģiski svarīga Eiropas tirdzniecības stiprināšanai Āzijas tirgos, un tas ir spēcīgs signāls brīvās tirdzniecības dzīvotspējai,” norāda Eiropas Parlamenta (EP) deputāts, EP Starptautiskās tirdzniecības komitejas loceklis Artis Pabriks. “Ar šo mēs signalizējam, ka ES joprojām ir starptautiskās tirdzniecības līderis, slēdzot mūsdienīgus tirdzniecības līgumus, kas respektē vides aizsardzības prasības, ievēro darba ņēmēju tiesības, atbalsts taisnīgas tirdzniecības prakses.

Deputāts uzskata, ka laikā, kad protekcionisma idejas daļā pasaules kļuvušas populāras, Eiropai ir būtiski demonstrēt ticību brīvā tirgus idejai, tajā skaitā ASV, kas prezidenta Donalda Trampa vadībā starptautisko tirdzniecību vēlas ierobežot: “Ar šī līguma parakstīšanu puses sūta spēcīgu signālu, ka brīvā tirdzniecība var tikt pacelta jaunā, daudz kvalitatīvākā līmenī, to balstot uz ļoti augstiem kvalitātes standartiem.”

ES ar Japānu saista kopīgas vērtības – demokrātija, cilvēktiesības – taču tās tirgus līdz šim ir bijis ļoti noslēgts un Eiropas uzņēmējiem grūti pieejams. Tajā pašā laikā Japāna ir ES otrais lielākais tirdzniecības partneris Āzijā aiz Ķīnas, un ceturtā lielākā pasaules ekonomika. ES valstis un Japāna kopā veido vairāk nekā vienu trešdaļu no pasaules IKP.

Pēc līgums spēkā stāšanās vairāk nekā 90% preču, kas tiek eksportētas no ES uz Japānu, tiks atcelti muitas tarifi, Eiropas uzņēmējiem ļaujot ietaupīt līdz pat 1 miljardam euro gadā. Japāna ir īpaši nozīmīgs tirdzniecības partneris Eiropas lauksaimniecības produktu un pārtikas preču ražotājiem.[1]

“Birokrātisko un finansiālo šķēršļu mazināšana būtiski atvieglos arī Latvijas uzņēmēju iekļūšanu Japānas tirgū, kas līdz šim ir bijusi ļoti sarežģīts, dārgs un ilgstošs process,” uzsver Pabriks. 2016. gadā Latvijai ar Japānu bija pozitīva preču tirdzniecības bilance 28,19 miljonu eiro apmērā, un Japāna bija Latvijas 34. nozīmīgākais eksporta un 40. svarīgākais importa partneris.

2015. gadā no Latvijas uz Japānu eksportēja 133 Latvijas uzņēmumu. Galvenās eksporta preces – kokmateriāli, stikla šķiedra, zivsaimniecības izstrādājumi, mēbeles un mēslojums.[2]

Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks ir Eiropas Parlamenta Starptautiskās tirdzniecības komitejas loceklis un bija galvenais ziņotājs par ES-Kanādas starptautiskā tirdzniecības līguma noslēgšanu.

17.07.18.

[1] Eiropas Komisijas mājas lapa: ec.europa.eu

[2] http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/eu-japan-economic-partnership-agreement/eu-japan-in-your-town/latvia_en.htm

— Citi jaunumi