Pabriks: Eiropas bēgļu uzņemšanas regulā iestrādāti vairāki pārāk radikāli punkti, kas nav izdevīgi Latvijai  

JAUNUMI • 4. decembris 12:12
Foto: Inga Tauriņa
Foto: Inga Tauriņa

Dublinas noteikumu grozījumos, kas paredz novērst pašreizējās patvēruma meklētāju Eiropā uzņemšanas sistēmas trūkumus un panākt, ka patvēruma meklētāji tiek taisnīgi sadalīti starp visām Eiropas Savienības (ES) valstīm, iestrādāti vairāki pārāk radikāli punkti, kas nav izdevīgi Latvijai, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks.

Deputāts pauž pārliecību, ka “stīvēšanās” ap grozījumiem Dublinas regulā būs liela un paies vismaz pusgads vai gads, lai grozījumus pieņemtu. Eiroparlamentārietis balsojumā par EP pozīciju sarunām ar dalībvalstīm par patvēruma sistēmas reformu balsoja “pret”, jo, viņaprāt, tajā tika iestrādāti vairāki pārāk radikāli punkti, kas nav izdevīgi Latvijai.

“Balsoju pret, jo ir iestrādāti vairāki punkti, kas ne tikai nav izdevīgi Latvijai, bet kas nav arī taisnīgi un racionāli pamatoti. Ar balsojumu gribēju vismaz simboliskā veidā stiprināt mugurkaulu Latvijas valdības pozīcijai,” saka Pabriks.

Pēc viņa domām, Dublinas regulas pārveide ir nepieciešama, bet noteikti nevajadzētu tajā iekļaut, piemēram, punktu par ļoti plašo ģimeņu apvienošanu, aicinot “visas tantes un onkuļus” pie tiem, kuri ir ieguvuši bēgļa statusu. Tāpat noteikti vajadzētu izvairīties no uzspiestās solidaritātes, ir pārliecināts deputāts.

“Jāizvairās no tā, ka nevis mēs lemjam, cik daudz un kādā veidā, bet kāds Briselē to lemj, neņemot vērā faktus un kritērijus, kas mums ir svarīgi. Tāpat būtu svarīgi, lai tā nebūtu uzspiesta izvēle, kurai būtu finansiālas sekas un, lai nebūtu uzspiestā izvēle sasaistot to kopā ar finansiālām sankcijām,” uzsver eiroparlamentārietis. Viņaprāt, ja tiks panākts, ka virkne sankciju tiek izņemtas ārā no regulas grozījumiem un, ja būs debates par visu preventīvo pasākumu izpildi – strādāt ar trešajām valstīm, nostiprināt robežu, skrupulozāk skatīties uz drošību, tad beigu beigās jautājums par bēgļu pārdali nebūs vairs tik aktuāls, uzskata Pabriks.

16.novembrī pārliecinošs EP deputātu vairākums atbalstīja Pilsoņu brīvību komitejas sagatavoto EP pozīciju sarunām ar dalībvalstīm par patvēruma sistēmas reformu. Sarunas varēs sākties, tiklīdz dalībvalstis ES padomē būs vienojušās par savu pozīciju. Tā dēvēto Dublinas noteikumu grozījumi paredz novērst pašreizējās sistēmas trūkumus un panākt, ka patvēruma meklētāji tiek taisnīgi sadalīti starp visām ES valstīm.

Par reformas projektu nobalsoja 390 deputāti, tostarp Andrejs Mamikins (S) un Tatjana Ždanoka, 175 balsojot pret, tajā skaitā Iveta Grigule-Pēterse un Pabriks, bet 44 atturējās, kuru vidū bija arī Sandra Kalniete (V) un Kariņš.

Pēc ziņu aģentūras LETA materiāla

04.12.17.

— Citi jaunumi