Pabriks: ASV lēmums ieviest muitas tarifus grauj transatlantisko vienotību

JAUNUMI • 1. jūnijs 09:06
Untitled

ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums nepagarināt izņēmumus no Eiropas Savienības (ES), Kanādas un Meksikas importētajam tēraudam un alumīnijam, bet ieviest muitas tarifus ir negaidīts, un tas grauj transatlantisko vienotību, kas šī brīža trauksmainajā pasaulē ir negatīvs signāls, uzskata Eiropas Parlamenta deputāts, Starptautiskās tirdzniecības komitejas (INTA) loceklis Artis Pabriks.

“No Eiropas Savienības puses tika darīts daudz, lai šādi tarifi netiktu ieviesti un tiktu rasts kopējs risinājums, diemžēl Donalda Trampa lēmums ir tāds kāds tas ir. Tas ir apvainojums ASV sabiedrotajiem, sākot ar Kanādu, kura ir lielākā tērauda importētāja no ASV, un beidzot ar ES, kura pati saskaras ar ražošanas jaudas pārpalikumiem. Ir skaidrs, ka šāds lēmums nedos pozitīvu ekonomisku pienesumu ne ASV, ne Eiropai, bet gan Ķīnai un Krievijai, kas turpinās diktēt tērauda un alumīnija cenu tirgū. Tramps ir izvēlējies nepareizo mērķi un stratēģiju, lai šo ASV iekšpolitisko problēmu risinātu, turklāt globāli vājinot visu Rietumu pasauli,” norāda Pabriks.

Deputāts uzsver, ka Latviju un visu Baltijas reģionu šis lēmums ietekmēs politiski, jo, palielinoties eskalācijai starp ES un ASV, eventuāli varētu tikt apdraudēta arī sadarbība drošības jautājumos. Šobrīd daudzas ES valstis, tajā skaitā Vācija, joprojām NATO budžetā neiemaksā 2% no kopprodukta, tāpēc ASV atbalsts joprojām ir ļoti būtisks.

ASV prezidents Donalds Tramps 8.martā parakstīja rīkojumu par 25% muitas tarifu piemērošanu tērauda importam un 10% tarifu piemērošanu alumīnija importam, bet atlika šo tarifu piemērošanu ES, Meksikai un Kanādai. 31.maijā Tramps nolēma Kanādas, Meksikas un Eiropas Savienības gadījumā nepagarināt uz tām attiecinātos izņēmumus, un tādēļ tām no 1.jūnija arī tiks noteikts 25% tarifs tēraudam un 10% alumīnijam.

01.06.18.

— Citi jaunumi